05.04.2022

Preporuke naših stručnjaka za izbor tretmana u voćarskim kulturama nakon prošlonedeljnih padavina




Jabuka
_____________


Jabuka se u većini naših voćarskih regiona (izuzev većih nadmorskih visina) nalazi se pred početkom faze „roze pupoljka“. Prethodne padavine donele su i mogućnost zaražavanja čađavom krastavošću lista i plodova (V.inaequalis). Sorte osetljive na pepelnicu (P.leucotricha) kao što je Ajdared, Jonagold i njegovi klonovi i slične, treba upravo sada tretirati efikasnim fungicidima da bi se sprečile infekcije. Niske temperature i pojava mraza za sada nije pričinila štetu ali su biljke pod stresom. 

Preporučujemo sledeću kombinaciju fungicida i folijarnih hraniva:

  1. Fontelis (Corteva) 0,75 l/ha – novi SDHI fungicid, odličan protiv pepelnice i čađave krastavosti
  2. Penncozeb 2 kg/ha ili Alcoban (ditianon) 0,5 kg/ha – preventivni fungicid
  3. Megafol 2l/ha ili MC Cream 2 l/ha – protiv stresa izazvanog niskim temperaturama




Jabuka pred početak faze roze pupoljka (foto: Nenad Kranik, Stručna služba Savacoop)



Koštičavo voće
_____________


Većina koštičavih voćnih vrsta počela je da cveta (zavisno od voćne vrste, sorte i ekspozicije) i najveća opasnost preti od truleži cvetova i grančica (M.laxa), posebno za vrste koje su tokom prethodnih padavina počele da cvetaju. Takođe, ovo je period kada je neophodan mikroelement bor da bi se cvetanje i oplodnja uspešno odvijali. Naredni dani će biti topliji i pogodni za tretman.

Savacoop preporučuje:


Breskva i kajsija

  1. Fontelis (Corteva) 1,2 l/ha – izuzetno efikasan protiv “monilioza” ali i pepelnice breskve
  2. Lebosol Bor – 1,5-2 l/ha – poboljšanje oplodnje (bor etanol amin 150 g/l)

Trešnja, višnja, šljiva

  1. Mirage(Adama) 0,5 l/ha – standard protiv “monilioza”
  2. Lebosol Bor – 1,5-2 l/ha – poboljšanje oplodnje (bor etanol amin 150 g/l)





Breskva u fazi cvetanja (foto: Aleksandar Jotov, Stručna služba Savacoop)



Malina
_____________


U malinogorjima Zapadne Srbije (Zlatiborski i Moravički okrug) malina se nalazi u fenofazi razvoja lista (BBHC 10-11). Pošto je vreme veoma kolebljivo, praćeno niskim temperaturama, kišnim i snežnim padavinama (na većim nadmorskim visinama) neophodno je biljkama omogućiti da stresne uslove prevaziđu bez poteškoća.

Ovakvi meteorolški uslovi su idealni za pojavu bakteriozne paleži rodnih grančica maline (prouzrokovač je Pseudomonas syringae).

U narednih 7 dana treba obaviti prvi tretman maline sledećom kombinacijom pesticida i biostimulatora:


  1. Megafol - 2l/ha – aminokiseline biljnog porekla (35%) omogućavaju prevazilaženje stresa od niskih temperatura
  2. Kendal TE - 2,5l/ha - ovaj izvrstan proizvod pored 23% bakra iz bakaroksihlorida sadrži niz biološki aktivnih supstanci (saponini, glutation, oligosaharidi) upotpunjenih mikroelementima (Zn, Mn) koje povećavaju sistemsku otpornost biljke. Odlična svojstva ovog proizvoda su već prepoznata od proizvođača, tako da  postaje standard u svim kulturama gde su bakterioze teško rešiv problem.
  3. Savate® CS – 0,5l/ha – kontaktni insekticid, širokog spektra delovanja na bazi λ-cihalotrina za suzbijanje štetočina stabla.

Malo površina pod malinom navodnjavamo. Pa i tamo, gde postoje sistemi za navodnjavanje, oni se koriste samo pred berbu, ili tokom berbe. Zaboravljamo da sisteme za navodnjavanje „kap po kap“ možemo iskoristiti za ishranu biljaka.

Mali podsetnik: ako želimo da hraniva u obliku kristalnih vodorastvorljivih đubriva budu usvojena bez ostatka i nagomilavanja u zoni korena, treba ih upotrebiti uz sledeće biostimulatore:

  1. Viva – 25l/ha – huminske kiseline poboljšavaju kondiciono stanje rizosfere i stvaranje huminsko-mineralnog kompleksa materija koji biljka lako usvaja. Pored toga, sprečava kolebanja pH vrednosti zemljišta.
  2. Bacillomix original – 4l/ha – visokokoncentrovano mikrobiološko hranivo na bazi bakterija Bacillus subtilis (12 aktivnih sojeva) čiji metaboliti utiču značajno na proliferaciju korenovih dlačica i povećavanje apsorpcije iz zemljišnog rastvora.



Zasad maline, Stupčevići, Arilje, 03.04.2022. godine