Konkretnije, inputi su goveđi stajnjak, silaža kukuruza i tritikalea. U “Agroplusu” proizvode električnu energiju, toplotu i organsko đubrivo, odnosno digestat koji preostaje nakon procesa fermentacije kojim đubre njive i održavaju visoku plodnost zemljišta.
_____________- Pre pola decenije smo u “Agroplusu” razmišljali i tome kako da napravimo iskorak u biljnoj proizvodnji i stočarstvu. Došli smo na ideju da investiramo u elektranu na biogas. To je savršena sinergija sa postojećim biznisom. Godine 2018. puštena je u rad elektrana na biogas kapaciteta 1 megavat. Osnovne inpute, goveđi stajnjak i silažu kukuruza i tritikalea sami proizvodimo. Dobijamo električnu energiju, toplotu i organsko đubrivo, odnosno digestat koji preostaje nakon procesa fermentacije.
Ukazala se potreba da se radi na diverzifikaciji poslovanja, da se napravi korak dalje od primarne pojoprivredne proizvodnje. Da se stvara proizvod sa dodatom vrednošću koji je nezavisan od vremenskih uslova.
On kaže da se fermentacijom prerađuje stanjak i “zarobljava” štetni metan čime se smanjuje ispuštanje tog gasa u atmosferu. A zna se da je metan gas najzaslužniji za stvaranje efekta “staklene bašte”. Miljanić napominje, da nakon proizvodnje električne energije preostaje visokokvalitetno organsko đubrivo kojim se đubre njive “Agroplusa”.
Biogasno postrojenje na imanju kompanije “Agroplus” u Svetozaru Miletiću
Srđan Miljanić savetodavcima pojašnjava rad biogasnog postrojenja
Stručnjak svetskog profila Boris Berisavljević kaže da je na farmama prvo neophodno proceniti rizik od klimatskih promena, potom delovati kako bi se one smanjile, a naročito apostrofira koliko je važan vrhunski genetski materijal.
Dodajte komentar