Rešenje ovog izazova donosi poseban sistem navodnjavanja, tzv. parkovsko navodnjavanje ili “LANDSCAPE IRRIGATION“. Ono može biti poluautomatizovano, automatizovano kao i najsavremenije, pametno navodnjavanje ili “smart irrigation“. Preduslov za kvalitetnu izradu funkcionalnog zalivnog sistema je dobra analiza podatka prikupljenih sa terena, kako bi se usvojilo najbolje idejno rešenje i prema njemu izradio projkat na osnovu kojeg bi se pristupilo izradi.
Savacoop u svom portfoliju ima široku paletu proizvoda za izradu sistema za navodnjavanje “Landscape“ najpoznatijeg evropskog proizvođača italijanske kompanije RAIN s.p.a.
Osnovni elementi sistema za parkovsko navodnjavanje su:
∙ Vodozahvat (bunar ili gradski vodovod)
∙ Sistem za filtriranje
∙ Upravljačka jedinica (kontroler) sa elektromagnetnim ventilima
∙ Rasprskivači
∙ Creva “kap po kap
Vodozahvat
_____________
U zavisnosti od dostupnih količina vode za zalivne sisteme uvek je najbolje koristiti bunarsku vodu uz predhodnu hemijsku analizu i organoleptički sastav vode.
Jedinjenja rastvorena u vodi utiču na biljku, dok organoleptička svojstva vode, ukoliko su nepovoljna, mogu vizuelno, kao i preko neprijatnog mirisa da utiču na zalivanu površinu.
Za upumpavanje vode u zalivni sistem koriste se električne pumpe, koje su najprihvatljivije u sistemu hidropaka kako bi imali konstantni pritisak.
Dolomite električna pumpa
Sistem za filtriranje
_____________
Filteri na zalivnim sistemima služe pre svega za otklanjanje mehaničkih nečistoća iz vode, kako bi sprečili oštećenja na diznama resprskivača i kapljačima. U zavisnosti od sadržaja mehaničkih nečistoća u vodi, uloške filtera treba očistititi u određenom vremenskom periodu.
Upravljačka jedinica (kontroler) sa elektromagnetnim ventilima
_____________
Kontroleri su “mozak“ sistema. Mogu biti tradicionalni, kontroleri sa daljinskim upravljanjem i kontroleri pod kontrolom softvera. Tradicionalni kontroleri su uređaji najjednostavnije konstrukcije, funkcionišu tako što uključuju sistem po unapred zadatom programu (u određeno vreme u određeno doba dana). Imaju mogućnost instalacije senzora za kišu, koji u slučaju padavina šalje signal kontroleru da odloži ciklus navodnjavanja.
Kontroleri sa daljinskim upravljanjem funkcionišu na isti način kao tradicionalni kontroleri. Jedina razlika je u tome što putem aplikacije preko mobilnog telefona bluetooth ili wi-fi konekcijom korisnik može podešavati željene parametre na programatoru, što znači da u svakom momentu iz bilo kog dela sveta može kontrolsati svoj zalivni sistem.
Grupa uređaja sa pomenutim karakteristikama u portfoliu kompanije RAIN ima zajednički naziv - RAIN VISION.
Levo: Tradicionalni kontroler sa senzorom za kišu
Desno: RAINVISION sistem PURE Vision uređaj sa solarnim napajanjem
Najsloženiji programatori ili sistem više programatora pod jednom platformom nazivamo SMART IRRIGATION SYSTEM.
U takvom sistemu kompletno odlučivanje prepušteno je softveru. On donosi odluku o pravovremenom navodnjavanju uz pomoć sistema uređaja preko kojih sakuplja podatke o vlažnosti zemljišta, temperaturi, EC i PH vrednosti u zoni korenovog sistema, verovatnoći padavina i jačini vetra.
Uređaji su međusobno povezani preko zig bee veze, a preko wi-fi ili 3G mreže, šalju podatke na cloud, odakle su putem korisničkog interfejsa dostupni korisniku na uvid.
Podatke o optimalnoj vlažnosti zemljišta sistem uzima iz baze podataka koji su zadati za svaku biljnu vrstu i izborom biljnih vrsta u meniju, sistem dalje sam obrađuje podatke i donosi odluke. Ovakav sistem uređaja kompanije RAIN jedinstven je i ima grupni naziv RAINLOVE.
Takav način kontrole je pogodan pre svega kod velikih javnih površina sa velikim brojem biljnih vrsta jer značajno umanjuje učešće ljudskog rada a pri tome se efikasnije kontrolišu uslovi.
Elektromagnetni ventili
_____________
Elektromagnetni ventili primaju impuls preko solenoida od strane kontrolera i u zavisnosti od signala otvaraju ili zatvaraju dotok vode prema rasprskivačima i crevima kap po kap. U zavisnosti od toga da li kontroleri imaju napajanje na električnu mrežu ili preko baterija solenoidi mogu biti 24 V ili 9 V. Izrađeni su od polimera velike čvrstoće i trpe pritiske i do 12 bara.
Rasprkivači
_____________
Rasprskivači raspoređuju vodu po zelenoj površini. Po načinu rasprskivanja razlikujemo sprej rasprskivače i rotacione rasprskivače. Svaki model rasprskivača ima dizne različitih veličina koje omugućavaju podešavanje željenog radijusa i potrošnje vode, kao i podešavanje ugla i putanje mlaza.
Rasprskivači se podešavaju alatima koji su praktični i vrlo jednostavni za rukovanje i prosečng korisnika. Svaki model rasprskivača ima različitu namenu u zavisnosti da li se radi o malim površinama ili fudbalskim i golf terenima.
Pri zalivanju drvanastih ili žbunastih kultura umesto rasprskivača koriste se creva kap po kap. Tada biljka ne dolazi u dodir sa vodom direktno nego preko zemljišta, jer bi kvašenje krošnje i lisnih površina stvorilo uslove za razvoj bolesti.
Kao i u svim sferama života, neprestani razvoj tehnoloških i tehničkih rešanje nije zaobišao i navodnjavanje tako da je danas put do savršenog vrta iz snova postao još kraći.
Tim Savacoopa poslednjih godina postavio je veliki broj izuzetno uspešnih i funkcionalnih, tehnički izazovnih rešenja takvih sistema. Između ostalih i u distributivnom centru Savacoopa u Novom Sadu, RWA Srbija u Rumenki,u distributivnnom centru Vitorog prometa u Novom Sadu, kao i na velikom broju okućnica i salaša.
Dodajte komentar