Krajem leta i početkom jeseni vredi iskoristiti povoljne vremenske uslove i gajiti lisnato povrće jer na taj način dobijamo obilje svežeg, raznovrsnog i šarenog povrća. Potrebno je voditi računa o pravilnom đubrenju i pridržavati se optimalnih rokova. Samo tako možemo biti zadovoljni rodom.
Najčešće lisnato povrće koje se gaji u našim baštama je zimska salata i blitva. Rukola može da se seje i u septembru. Početkom jeseni sadimo samo sorte koje imaju kraći vegetacioni period i pristižu ranije. Potrebne su nam visokokvalitetne sadnice sorti koje su pogodne za jesenju vegetaciju.
Pri odabiru sorti rotkvice biramo sorte okruglog tipa kao što su saxa, nacional ili non plus utra.
Jesenja setva i sadnja lisnatog povrća može biti veoma raznolika
_____________
Garantujemo vam da ćete biti impresionirani bojom lišća, kako po ukusu, tako i po izgledu ukoliko posejete mešavine azijskih biljaka koje su posebno pogodne za jesenju setvu. Njihovi listovi su zanimljiv dodatak klasičnim salatama jer pomažu stvaranju šarenih i raznovrsnih jela od svežeg povrća.
Sejanje u redove ili poprečno? Koji način je bolji?
Setvom redove za berbu u jesen uspešno uzgajamo sve salate koje smo prethodno naveli u članku. Sadnice zelene salate se presađuju u redove.
Horizontalom setvom osmišljavamo useve za berbu mladog lišća zelene salate, endivije, rukole, azijskog lisnatog povrća, spanaća). Ovakva setva je najpogodnije i najbrže rešenje, što podrazumevai dobro iskorišćen prostor.
Jesenja setva i sadnja zimske salate
_____________
- Aktivno deluje duže od 6 meseci
- Poboljšava prozračnost zemljišta i povećava sposobnost zadržavanja vode
- Sadrži velike količine organskih materija
- Biljke sazrevaju ranije, zdravije sui sadrže više vitamina
- Nema neprijatnog mirisa
- U svom sastavu nema primesa korova i bolesti
Uz pravilnu prihranu i negu, nove biljke će uspešno napredovati i rasti.
Dodajte komentar