Parazit
_____________
Bolest izaziva gljiva Dydimella applanata (Niessl) Sacc., (1882). Pripada klasi Ascomycetes i u svom životnom ciklusu ima i polni i bespolni stadijum. Oba su značajna sa epidemiološkog gledišta pošto i askospore i piknospore ostvaruju infekcije.
Simptomi
_____________
Napada listove i rodne grančice dvogodišnje maline, listove i mlade (jednogodišnje) letoraste. Ranije se smatralo da je zaražavanje listova dvogodišnje maline isključeno zbog fiziološke starosti, ali se to, u manjoj ili većoj meri dešava skoro svake godine. Na listu se, najpre, uočavaju sitne, nepravilne, kestenjaste pege. Na naličju lista se, u okviru pega, formira ružičasto obojenje i ovo je prvi simptom zaraze na starom lišću. Kasnije se te pege, uvećavaju, spajaju i mogu zauzeti veću površinu lisne ploče. Na rodnim grančicama se mogu uočiti lezije kestenjaste boje koje ih nekada mogu i prstenovati tako da su ovakve rodne grančice vrlo krte i lako lomljive.
Na listu jednogodišnjih izdanaka se javljaju kestenjaste pege koje se spajaju i tokom kasnog leta i jeseni dobijaju (na vršnom delu) klinast izgled, nalik latiničnom slovu „V“.
Simptomi na listu, Virovo, Arilje, 2017.god
Često se listovi i lisne drške potpuno osuše, ali ne opadaju, već ostaju da „vise“ uz letorast i ovo se može smatrati sigurnim dijagnostičkim znakom prisustva ovog parazita. Kroz lisnu dršku se parazit širi prema letorastu gde razara primarnu koru, ali ne prodire u pupoljak. Oko pupoljka se stvara kestenjasto obojenje po kome je bolest i dobila ime.
U uslovima kišne jeseni (septembar) pege na internodijama se spajaju i čitav letorast može biti obuhvaćen bolešću.
Simptomi na letorastima, Virovo, Arilje, 2017.god
Simptomi na letorastima – postepeno spajanje pega, Radobuđa, Arilje, 2017.god
Simptomi na letorastima – posebno su ugroženi donji spratovi gde je vlažnost veća, Radobuđa, Arilje, 2017.god
Tokom zime u subepidermalni sloj prodire vazduh, tako da se kestenjasto obojenje gubi, a ceo letorast dobija srebrnastu boju. Mogu se uočiti piknidi po površini. Neretko, kora letorasta puca, pa otuda i drugi naziv bolesti (pucanje kore lastara). Iz ovakvih pupoljaka, iako nisu direktno zaraženi, već tkivo oko njih, ne mogu se razviti rodne grančice normalne dužine i fizionomije. One su kraće, ne mogu se normalno razvijati u konkurenciji sa zdravim rodnim grančicama.
Ponekad iz ovih pupoljaka uopšte „ne kreću“ rodne grančice. Ovo je posebno izraženo nakon jačih zima kada hladnoća i didimela kumulativno desetkuju malinjak.
Epidemiologija
_____________
Mere suzbijanja
_____________
- Agrotehničke
- izbor parcele – pozicije za gajenje maline treba da budu dobro provetrene, redovi okrenuti u pravcu duvanja vetrova;
- izbor sorte – dominantna sorta Wilamette je umereno osetljiva na didimelu, sorta u ekspanziji Fertodi zamatòs je visoko tolerantna na didimelu, ali ima druge brojne nedostatke
- zakorovljenost svesti na najmanju moguću meru
- uklanjanje prve i, eventualno, druge serije izdanaka
- uklanjanje najnižih rodnih grančica radi boljeg provetravanja
- umerena upotreba azotnih hraniva
- uklanjanje izdanaka koji su doneli rod nakon završene berbe
- Hemijske – primena fungicida
Hemijske mere
_____________
III tretman (pred cvetanje – početak cvetanja):Calliope Pro 1l/ha (azoksistrobin 200g/l + difenokonazol 125g/l) – ovaj proizvod predstavlja standard za suzbijanje didimele. Pouzdana kombinacija strobilurina i triazola koja pored ovog patogena kontroliše i druge, manje značajne patogene, u malini.
IV tretman (puno cvetanje, zametanje plodova, plodovi u porastu): Calliope 1l/ha (azoksistrobin 250g/l) + Belagio 2kg/ha (kaptan 800g/kg) – kombinacija azoksistrobina i kaptana se pokazala kao odlična kada se primeni 2-3 nedelje pred berbu
V tretman (pred berbu): Calliope 1l/ha (azoksistrobin 250g/l) + Cellus Top 1kg/ha (ciprodinil 375g/kg +fludioksonil 250g/kg) – dvokomponentni fungicid koji je predviđen za suzbijanje sive truleži koji pojačava delovanje azoksistrobina na didimelu. Primenjuje se 7-10 dana pred berbu.
Tretman mladih letorasta koje spremamo za sledeću godinu:
Kendal TE – 0,35% (bakar oksihlorid 225g/l + Mn + Zn + saponini + glutation + oligosaharidi) - od momenta kada dostignu 25cm visine, na svakih 7-10 dana. Ovi tretmani se poklapaju sa berbom tako da je potrebno usmerenim mlazom tretirati samo mlade izdanke. Ovim ćemo postići da u tom periodu, koji traje 45 dana, biljke budu zaštićene od ranih infekcija. Ovi tretmani se lako obavljaju, uz mali utrošak preparata i radnog rastvora. Bitno je da mladi izdanci budu dobro okupani.
Kendal TE je jedinstven proizvod na tržištu. Pored bakar oksishlorida preostali sastojci imaju ulogu u stvaranju pasivnih odbrambenihmehanizamabiljke: zadebljavanje ćelijskog zida, stvaranje voštane prevlake, smanjenje stominog otvora. Osim toga, pokreću sistemski stečenu otpornostbiljaka (u uslovima prisustva patogena): glutation je jako antioksidativno jedinjenje, a saponin pripada fitoaleksinima. Da pojednostavimo: napredna, jedinstvena tehnologija!
III tretman (oktobar): Cobox 3,5kg/ha – sa bakrom počinjemo i završavamo zaštitu u voćarstvu.
Stručna služba Savacoop-a
Dodajte komentar